رونمايي از جدول تركيبات مواد غذايي در آستانه روز جهاني غذا 1395/07/28

 

 

 (در آستانه روز جهانی غذا جدول تركیبات مواد غذایی رونمایی شد )

جدول ترکیبات غذایی ایران به عنوان یک دستاورد ملی در حوزه غذا و تغذیه منتشر و در دسترس سیاستگزاران و متخصصان قرار گرفت. این جدول شامل ترکیبات مواد غذایی خام موجود در کشور است که مهمترین ابزار و منبع اطلاعاتی برای تعیین و برآورد ارزش تغذیه ای مواد غذایی و سایر ترکیبات موجود در اقلام غذایی محسوب می شود. 

ضرورت دسترسی به بانک های اطلاعاتی جامع و به روز همواره مورد تاکید محققان در حوزه مدیریت و ارائه خدمات مشاوره تغذیه و سلامت بوده است.  بنابراین شناخت ترکیبات مواد غذایی و اطلاع از ارزش تغذیه ای غذاها، ابزار اصلی در تعیین و ارزیابی کمی الگوی غذای مصرفی در سطح جامعه و فرد است. امروزه، با توجه به اهمیت نقش تغذیه در حفظ و ارتقاء سلامت، و تامین امنیت غذا و تغذیه به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه ملی و یکی از اهداف کلان برنامه های توسعه اقتصادی اجتماعی کشور، جهانی شدن تجارت مواد غذایی، نیاز به جداول ترکیبات مواد غذایی و اطلاع از ارزش تغذیه ای غذاها کاربردهای بسیار گسترده ای پیدا کرده است. 
از اطلاعات جداول ترکیبات مواد غذایی برای تدوین سیاست های غذا و تغذیه، برنامه ریزی های تولید محصولات و فرآورده های غذایی، تدوین مقررات و قوانین مربوط به واردات، صادرات و عرضه مواد غذایی، دستورالعمل های بین المللی نظارت بر مواد غذایی و بازاریابی، برچسب گذاری و کنترل کیفی، برنامه ریزی و تنظیم رژیم های غذایی مراکز و موسسات، خانواده و فرد، تحقیقات و مطالعات اپیدمیولوژی تغذیه و تعیین عوامل خطر در بروز بیماری های مزمن نظیر دیابت، بیماری های قلبی عروقی و سرطان ها استفاده می شود. 

© 2011 NNFTRI.ac.ir | Tehran | Iran | Tel +98 (0)21 223 606 56
کلیه حقوق این سایت برای انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور محفوظ است