رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور: افراد افسرده در بحران کرونا عصرها شیر نیمه گرم بنوشند

 

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور اعلام کرد: افرادی که در بحران کرونا دچار افسردگی و اضطراب شده‌اند، بهتر است عصرها شیر نیمه گرم بنوشند و البته با توجه به شدت بیماری می‌توانند مکمل استفاده کنند اما در مواردی همچون تپش قلب حتما باید مداخله‌های روانشناسی و روانپزشکی صورت بگیرد.

به گزارش روابط عمومی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، جلال الدین میرزای رزاز در پاسخ به این سئوال که مصرف چه مواد غذایی برای افرادی که در بحران کرونا حالت افسردگی دارند مناسب است؟ گفت:  مصرف چای، کافئین و انواع شکلات می‌تواند برای دستگاه عصبی نوعی محرک باشد و محرک مغزی اضطراب را به‌خصوص در افرادی که اختلال خواب دارند، افزایش دهد. بنابراین نباید از این مواد مصرفی استفاده کرد.

وی در ادامه با اشاره به مواد غذایی که باید در دوران نقاهت کرونا استفاده کرد، گفت: با توجه به تحقیقات صورت گرفته ترمیم اعضای بدن مبتلایان به کرونا که دچار آسیب شده، چندین هفته و چندین ماه زمان نیاز دارد.

میرزای رزاز افزود: بیماران بعد از دوران نقاهت کرونا به سه گروه شامل افرادی که با سوء تغذیه مواجهه نیستند، افرادی که سوء تغذیه متوسط دارند و افرادی که با سوء تغذیه شدید مواجهه هستند، تقسیم می‌شوند.

وی تصریح کرد: توصیه ما به افرادی که با سوء تغذیه متوسط مواجهه هستند، درمان‌های خانگی و به افرادی که  با سوء تغذیه شدید مواجهه هستند، مشاوره‌های تخصصی غذایی است.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور بیان کرد: تقویت سیستم ایمنی بدن باید تنوع و تعادل و تبعیت از هرم غذایی رعایت شود. در این رابطه استفاده از کربوهیدرات‌ها، غلات، سبزیجات،  لبنیات و پروتئین‌ها شامل انواع پروتئین‌های گیاهی، حیوانی، چربی‌ها اهمیت بسیاری دارد.

میرزای رزاز گفت: برای ارتقا سیستم ایمنی بدن باید از مواد غذایی که دارای یکسری ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین A , B ,E استفاده کرد همچنین استفاده از ویتامین A و B به تبعیت از رژیم غذایی متنوع که بیش از 85 درصد مواد معدنی را تامین می کند، تاثیرگذار است.

وی با اشاره به کمبود برخی ویتامین‌ها گفت: برخی هموطنان ما با کمبود ویتامین D مواجهه هستند، توصیه می‌شود این ویتامین به صورت مکمل مصرف شود.

میرزای رزاز ادامه داد:  ویتامین D به طور معمول و به‌صورت روزانه  1000 واحدی و به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار  50 هزار واحدی مصرف می‌شود که باید از طریق داروخانه‌ها تهیه شود. اما در ایام کرونا مصرف  800 تا 1000 واحدی ویتامین D کافی است.

از مصرف غذاهای چرب و نوشیدنی های شیرین اجتناب کنید/ افزودن ویتامین دی به نان در پسا کرونا

وی در مورد سایر ریز مغذی‌های شامل زینک و سلنیوم گفت: این ریز مغذی‌ها در همه غذاها یافت می‌شود. توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که ویتامین C را از طریق غذا و و سبزیجات در ایام کرونا استفاده کرد.

فهرست