انعقاد تفاهم نامه همکاری‌های انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور و مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت

همکاری‌های انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور و مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزایش می‌یابد.

تفاهم نامه همکاری‌های مشترک انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور و مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با محوریت تشدید نظارت‌ها بر اماکن تولید اغذیه و ارایه آموزش‌های مشترک، با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تعدادی از مسئولان معاونت بهداشت وزارت بهداشت کشور امضا شد.

به گزارش روابط عمومی، دکتر علیرضا زالی در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری‌های مشترک انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور و مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت که با حضور دکتر جعفر جندقی رییس و مهندس محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، دکتر مرتضویان رییس انستیتو تغذیه و جمعی از مسئولان وزارت بهداشت و متخصصان تغذیه برگزار شد، با اشاره به وظایف و رسالت های مهم انستیتو تحقیقات تغذیه کشور در حوزه غذا، اجرای این تفاهم نامه را از مهمترین اقدامات در راستای تحقق مسئولیت اجتماعی این مرکز دانست.

وی در ادامه غذا را در کنار دارو، کالایی شبه استراتژیک خواند و افزود: آلودگی‌های غذایی می‌تواند آثار زیانبار امنیتی و اجتماعی به همراه داشته باشد و با اقداماتی نظیر گسترش اینگونه همکاری‌ها باید به سمتی حرکت کرد تا این مسئله فراملی، بیش از هر زمان دیگر استانداردسازی شود.

رییس دانشگاه ترسیم نقشه راهی علمی و استاندارد را در نظام صنفی از مهمترین اهداف انعقاد این تفاهم نامه دانست و اظهار کرد: “تامین امنیت غذا از مزرعه تا سفره”، گزاره ای جهانی است که بارها شنیده ایم و نشان از اهمیت مسیر تولید، توزیع و‌ تهیه غذا از حوزه کشاورزی تا سفره مردم دارد.

به گفته دکتر زالی، تغییر الگوی غذایی و سبک‌ زندگی مردم تنوع بسیاری پیدا کرده و شاید بیشترین تعداد صنوف در همین حوزه مواد غذایی در حال فعالیت هستند.

دکتر زالی تصریح کرد: تا سه دهه گذشته فرهنگ غذای بیرون بر در کشور تعریف نشده بود اما اکنون مردم برای تامین بخش بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز خود از این ظرفیت بهره می‌برند.

وی با تاکید بر اهمیت بالابردن سطح دانش مردم و اصناف در زمینه تامین مواد غذایی سالم، اظهار کرد: از مهمترین ابعاد این تفاهم نامه ایجاد فرآیندها و تهیه بروشورها و راهنماهای سمعی و بصری برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و صنوف مواد غذایی است و با این اقدامات وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و انستیتو تغذیه تا حد زیادی نقش خود را در این زمینه ایفا می‌کند.

رییس دانشگاه در ادامه با اشاره به تراکم بالای صنوف و اتحادیه های صنفی در پایتخت، عنوان کرد: بخش بسیاری از این صنوف در حوزه مواد غذایی فعالیت می کنند و‌ از آنجا که غذا نیازی برای تامین انرژی، کالری و‌سلامت است، نباید تبدیل عاملی برای تهدید سلامت جامعه باشد.

دکتر زالی از افزایش بار بیماری‌ها در دنیا و کشور با گسترش بیماری های منتقله از غذا خبر داد و افزود: القای نگاه آکادمیک، و‌ طراحی پروتکل ها و استانداردسازی مواد غذایی و مصون سازی آنها بخش عمده ای از مسئولیت های انستیتو تحقیقات تغذیه ای است که ظرفیت مهمی محسوب می‌شود.

وی در پایان بر اهمیت استقرار اختیارات نظارتی وزارت بهداشت بر این‌حوزه، حتی در صورت همکاری با سایر نهادها، تاکید کرد و گفت: غذا، موضوعی سلیقه ای و درون صنفی نیست و ذی صلاح ترین نهاد نظارتی، وزارت بهداشت است، این نگاه باید تقویت شود و امیدواریم تمام مفاد این تفاهم نامه به صورت برنامه‌ای عملیاتی اجرا شود.

ارتقای کیفیت ارایه خدمات به جامعه با هم افزایی معاونت بهداشت وزارت بهداشت و انستیتو تغذیه کشور

دکتر جعفر جندقی رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه این مراسم با اشاره به زیرساخت های موجود در انستیتو تحقیقات تغذیه کشور برای ارتقای سطح سلامت جامعه، عنوان کرد: گسترش همکاری میان معاونت بهداشت وزارت بهداشت و این مرکز، بسیاری از اهداف آموزشی، علمی، تجهیزاتی و دانشی با نحوریت ارتقای آگاهی مردم نسبت به تهیه غذای سالم را تحقق می بخشد، چراکه وزارت بهداشت جامعه هدف مورد نظر برای ارایه این خدمات را در اختیار دارد واین هم‌افزایی منجر به افزایش سطح ارایه خدمات می‌شود.

وی نکته مهم دیگر را توانایی پاسخ به نیازهای مردم اعلام کرد و گفت: نیاز به مواد غذایی با نوع تقاضای مردم تفاوت دارد، نیاز اساسی جامعه به تغذیه و دریافت غذای سالم را می توان با افزایش آگاهی مردم و تولید کنندگان مواد غذایی برطرف کرد.

دکتر جندقی نقش اساسی تغذیه را در حفظ سلامت جامعه کلیدی دانست و افزود: توان نظارتی و پایشی وزارت بهداشت محدود است اما هرچه بتوان سطح تعامل با نهادهای نظارتی را گسترش داد به نتایج بهتری در تحقق مفاد این تفاهم نامه خواهیم رسید.

به گفته رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزایش دانش در سطوح کارخانه‌ها، صنوف و حتی سفره مردم در افزایش سطح سلامت جامعه بسیار موثر است.

وی در پایان بر اهمیت مشاوره در کنار آموزش اشاره کرد و گفت: امروزه با گسترش شبکه های اجتماعی، بسیاری از مطالب غیرعلمی در اختیار مردم قرار می گیرد و فرهنگ غذایی جامعه را به سمت نادرستی سوق می دهد، در این زمینه نقش اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی بسیار پررنگ است. همچنین در مفاد تفاهم نامه پیش بینی‌هایی برای تشویق صنوفی که به کمیت و کیفیت مواد غذایی اهمیت می دهند، انجام شده تا نشان هایی به آنها اهدا شود که افزایش اعتماد مردم و فروش آنها را در پی خواهد داشت.

بهره گیری از ظرفیت‌های انستیتو تحقیقات تغذیه ای کشور برای ارتقای سطح کیفیت خدمات صنوف مواد غذایی

دکتر سید امیرمحمد مرتضویان رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور نیز در این مراسم ضمن تاکید بر اهمیت کارکرد صنوف و صنایع مواد غذایی به ویژه لبنیات، فست فود و رستوران ها در سلامت کشور، عنوان کرد: تفاهم نامه گسترش همکاری انستیتو با مرکز سلامت محیط و کار معاونت بهداشت وزارت بهداشت ابعاد مهمی را در بر می گیرد، چراکه علی رغم توجه ویژه به بهداشت محیط این صنوف، فرمول تهیه مواد غذایی نیاز به نظارت و استانداردسازی اساسی تری دارد، به ویژه در زمینه صنف لبنیات سنتی نیز باید از لحاظ کیفیت بهداشتی، نظارت و بررسی بیشتری صورت گیرد.

به گفته وی، تغذیه نامناسب بار بیماری‌های غیرواگیر و حتی بیماری های واگیر را افزایش می دهد و سهم آموزش به مردم یکی از مهمترین رسالت‌های وزارت بهداشت در این زمینه است.

دکتر مرتضویان، فرمول، حجم، ارتقای فرهنگ تهیه و مصرف غذا و فرهنگ مصرف غذاهای سنتی را از ابعاد مهم آموزشی این تفاهم نامه اعلام کرد و گفت: این اهداف با ارایه آموزش‌های همگانی و برگزاری دوره های علمی توسط انستیتو تحقیقات تغذیه ای کشور، همکاری آزمایشگاه‌های این مرکز با وزارت بهداشت است.

https://sbmu.ac.ir/index.jsp?siteid=518&fkeyid=&siteid=518&fkeyid=&siteid=225&pageid=42632&newsview=119692

 

فهرست