برگزاری “هجدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان”

 

“هجدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان” به همت انجمن علمی تغذیه کودکان ایران و با همکاری انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور در تاریخ ۱۰ الی ۱۲ اسفند ماه سالجاری در سالن همایش بوعلی سینای انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور برگزار شد.
دکتر سیاری، رئیس انجمن علمی تغذیه کودکان ایران گفت: بیشترین سوء تغذیه کودکان در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان  وجود دارد و چاقی نیز در گیلان شایع تر است.

دکتر علی اکبر سیاری با اشاره به برگزاری هجدهمین کنگره تغدیه کودکان و نوجوانان در روزهای ۱۰ الی ۱۲ اسفند ماه، اظهار داشت: سوءتغذیه باعث کمبود ریز مغذیها مانند آهن و روی، مواد پروتیینی و قندی در کودکان شده و منجر به بروز بیماری‌هایی متابولیک می شود.

وی بیان داشت: مطالعات نشان داده مادرانی که سواد دارند میزان سوءتغذیه در اعضای خانواده کمتر است و دریافت نکردن مواد غذایی مفید و مصرف زیاد غذاهای آماده نیز باعث کمبودهای مفید ریز مغذی در بدن کودکان می شود.
رئیس هجدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان تصریح کرد: تغذیه سالم و نیازهای تغذیه ای در شیرخواران و کودکان نوپا بسیارمهم بوده زیرا سوءتغذیه یکی از مشکلات سلامت  هست که باعث می شود کودک رشد مناسبی پیدا نکند و دچار بیماری شود.

دکتر سیاری با اشاره به چاقی که یکی از ۷۶ درصد علت مرگ زودرس در دنیا محسوب می شود، گفت:  چاقی ناشی از بیش خواری و کم تحرکی ایجاد می شود  و دوران شیوع بیماری کرونا نیز کودکان را چاق تر کرده است.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم تغذیه کودکان را کنترل کنیم باید تحرک بدنی افزایش یابد ، یکی از اقدامات انجام در این راستا، آن است که با همکاری وزارت بهداشت کلینیک سبز در هر استانی ایجاد کنیم  ، کودکان چاق مورد بررسی قرار گیرند و تحت نظر تیم پزشکی درمان شوند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: نرم افزاری را نیز  طراحی کردیم مردم از فضای مجازی استفاده کرده و وضعیت قد  و وزن خود را ثبت کنند تا در صورت چاقی،   دستورالعمل ها لازم را برای کاهش وزن دریافت کنند‌.

وی ادامه داد: بحث تغذیه کودکان در بیمارستان ها مهم است،با همکاری وزارت بهداشت دستورالعملی در این زمينه تهیه شده که  در بیمارستان ها  اجرا می شود.

د‌کتر سیاری اظهار داشت: کودکانی در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند و اگر به مدت پنج روز از راه دهان به آنها غذا داده نشود دچار سوءتغذیه می شوند و بچه‌هایی که دچار بیماری‌های سلیاک، کلیه ، سرطان هستند، باید تغذیه مناسب داشته باشند.

در ادامه، دکتر ناصر کلانتری دبیر علمی و اجرایی هجدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان گفت: چاقی و اضافه وزن کودکان موضوع مهمی است، باید شیوه زندگی آنها تغییر کند و افراد تغذیه مناسب داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه تغذیه از دوران نوزادی اهمیت زیادی دارد، افزود: مواد غذایی مانند فرنی منعی برای مصرف کودکان زیر یکسال ندارد اما صرفا شیر گاو نباید به وی خورانده شود.

دکتر کلانتری تصریح کرد: تغذیه با شیرمادر تا ۲ سالگی برای کودک ضروری است و شیر خشک جایگزین مناسبی برای وی نیست، مادران باید به این موضوع توجه داشته باشند تا کودک را از مزایای شیر مادر محروم نکنند.

فهرست