توصیه های تغذیه ای برای مبتلایان به نقرس

عضو هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه تاکید کرد: بیماران مبتلا به نقرس باید رژیم غذایی کم پورین داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم تغذیه، دکتر عزاله اسلامیان عضو هیئت علمی دانشکده گفت: بالا رفتن اسيداوريك در خون افراد مبتلا به نقرس موجب رسوب اين تركيب به همراه سديم در مفاصل مختلف فرد و در نتیجه دردهاي مزمن آرتريتي می شود .

به گفته وی این عارضه بیشتر در مفاصل كوچك مربوط به انگشتان دست و پا ارخ مي دهد.

دکتر اسلامیان به افراد مبتلا به نقرس که دارای اضافه وزن و چاقی هستند توصیه کرد که در گام اول نسبت به به کاهش وزن اصولی اقدام کنند.

وی افزود: در مبتلایان به نقرس، غلظت اسید اوریک افزایش می یابد، در نتیجه برای این بیماران یک رژیم غذایی کم پورین تجویز می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: پورین ها در داخل سلول های مواد غذایی در ملکول های DNAو RNAوجود دارند و در نتیجه میزان پورین موجود در هر ماده غذایی به تعداد سلول های آن ماده غذایی بستگی دارد و هرچه تعداد سلول های یک ماده غذایی بیشتر باشد میزان پورین موجود در آن ماده غذایی نیز بیشتر است.

به گفته وی به طور مثال تخم مرغ در کل، یک سلول است و به اندازه یک سلول پورین دارد، در حالی که جگر، دل و قلوه دارای تعداد زیادی سلول هستند و به همان نسبت هم پورین بیشتری دارند.

دکتر اسلامیان تاکید کرد: در بیماران مبتلا به نقرس، مواد غذایی حاوی مقادیر زیاد پورین باید از رژیم غذایی حذف شوند اما مواد غذایی دارای مقادیر متوسط پورین می توانند به میزان متوسط در رژیم غذایی گنجانده شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه به  مبتلایان به نقرس توصیه کرد: از مصرف مواد غذایی شامل دل، قلوه، جگر، خوش گوشت، مغز، گوشت غاز، گوشت کبک، ماهی های کوچک از جمله ساردین، ماهی کولی، شاه ماهی، صدف، خاویار، میگو، نوشیدنی های الکلی، آبجو و ماءالشعیر پرهیز کنند.

به گفته وی این افراد باید مصرف عصاره یا آبگوشت و آب مرغ، قندهای ساده شامل قند، شکر، نبات، آبنبات، شکلات، آبمیوه صنعتی، غلات صبحانه یا سریال های حاوی شکر و نوشابه و نوشیدنی های شیرین از جمله شربت و انواع شیرینی ها را محدود کنند.

دکتر اسلامیان خاطرنشان کرد: این بیماران باید دریافت آب کافی (کفایت آب با رنگ زرد کم رنگ ادرار تنظیم می شود)، کربوهیدرات پیچیده مانند غلات کامل، میوه، سبزی، غلات کامل مانند نان سبوس­دار، ماکارونی سبوس‌دار، برنج قهوه­ای، میوه های حاوی ویتامین Cمانند پرتقال، نارنگی، توت فرنگی، هلو، کیوی، سبزی های حاوی ویتامین Cمانند گوجه فرنگی، فلفل دلمه­ای، میوه های حاوی آنتی اکسیدان مانند آلبالو، گیلاس و لبنیات کم چرب را  با رعایت اصول تعادل و تنوع در برنامه غذایی خود بگنجانند.

https://sbmu.ac.ir/index.jsp?siteid=518&fkeyid=&siteid=518&pageid=45171&newsview=116319

 

 

فهرست