درباره مگس های میوه، مورچه های عسل و ارتباط با قالا با کم خونی بیشتر بدانید!

دکتر گلبن سهراب متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی درباره خوردن تصادفی مگس های ریز اطراف میوه، مورچه های داخل ظرف عسل و ارتباط باقالا با ابتلا و یا درمان کم خونی مواردی را مطرح کرد.

ایشان در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به این که ممکن است در فصل تابستان و به دلیل قرارگقتن میوه درمعرض هوای آزاد و یا در اطراف سطل زباله پشه هایی ریزی مشاهده شود اظهار کرد: اندازه این پشه ها دو تا سه میلی متر است و از مگس های خانگی نیز کوچکترند، به این مگس ها اصطلاحا مگس‌های میوه گفته می شود.

وی افزود: منبع اصلی این مگس‌ها غالبا تخم‌های مگس میوه هستند که در میوه فروشی ها توسط مگس میوه بالغ روی میوه های کاملا رسیده گذاشته می‌شوند.
این عضو هیئت علمی با بیان این که تا زمانی‌که میوه از یخچال خارج نشده یا بوی تخمیر و ترشیدگی از آن استشمام نشود این مگس ها از تخم خارج نمی شوند گفت: به ندرت پیش می‌آید که مگس میوه بالغ از طریق شکاف پنجره و یافاصلاب جذب بوی میوه‌های در حال فساد شود که با رعایت بهداشت هرگز شاهد این موضوع نخواهیم بود.
دکتر سهراب با تاکید بر این که خوردن تصادفی تخم مگس‌ها از طریق میوه ها مشکلی برای سلامت به وجود نمی آورد توصیه کرد: این میوه‌ها حتی اگر یکبار شسته شده باشند، بعد از مشاهده این مگس‌های  ریز، میوه را قبل از مصرف دومرتبه بشویید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان آبغوره را در بطری‌های پلاستیکی نگهداری کرد یا خیر توضیح داد: آبغوره بیشتر به عنوان چاشنی سالاد استفاده می شود و به دلیل این که حاوی اسیدهایی مثل تارتاریک، مالیک، فرمیک، سوکسینیک و اگزالیک است خاصیت اسیدی دارد بنابراین این مواد می تواند باعث آزاد شدن مواد مضر از ضرف پلاستیکی به داخل آن شود.

عضو هیئت علمی دانشکده ادامه داد: در بین انواع ظروف پلاستیکی فقط پلاستیک های polypropylene یا pp با مواد اسیدی وارد واکنش نمی‌شوند ولی سایر پلاستیک‌ها مثل بطری آب و نوشابه برای نگهداری آب لیموو و آبغوره مناسب نیستند.

دکتر سهراب توصیه کرد: بهترین ظروف برای نگهداری آبغوره، ظرف‌های شیشه ای هستند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی هشدار داد: چنانچه آبغوره کپک زد حتما آن را دور بریزید چرا که کپک‌های مضر با جوشاندن، صاف کردن و یا اضافه کردن نمک از بین نمی رود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا مورچه های اطراف و یا داخل ظرف عسل خطرناکند یا خیر؟ گفت: به این مورچه ها اصطلاحا مورچه‌های شکر گفته می شود و تا به امروز هیچ گزارشی مبنی بر این که فردی با این موچه ها بیمار شده ارایه نشده است.

دکتر سهراب با بیان این که احتمال این که درصد کمی از مورچه های شکر ممکن است حامل باکتری یا قارچ باشند وجود دارد خاطرنشان کرد که کمتر از یک درصد مردم دنیا نسبت به مورچه های شکر آلرژی دارند بنابراین با این حال که خوردن تصادفی این مورچه ها مشکلی برای سلامت ایجاد نمی کند ولی بهتر است بخش عسلی که مورچه را داخل آن مشاهده کرده اید دور بریزید و باقی را با خیال آسوده مصرف کنید.

وی در ادامه درباره این موضوع که آیا استفاده از باقالا می تواند فرد را به کم خونی مبتلا کند نیز اظهار کرد: باقالا یکی از انواع حبوبات مفید و حاوی ریزمغذی های مفید و خونساز است.

دکتر سهراب با تاکید بر این که مصرف باقالا در افراد سالم در پیشگیری و درمان کم خونی بسیار موثر است گفت: مصرف باقالا برای افرادی که به طور ژنتیکی دچار نقص آنزیم گلوکز شش فسفات روژناز یا به عبارت دیگر مبتلا به فاویسم هستند  می تواند خطرناک باشد و حتی منجر به شوک شود.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی در ادامه یادآوری کرد: استفاده از باقالا برای افراد سالم مشکلی ایجاد نمی کند و برای پیشگیری و درمان کم خونی موثر است.

https://sbmu.ac.ir/index.jsp?siteid=518&fkeyid=&siteid=518&pageid=45171&newsview=118685

فهرست