درخشش نام اعضای هیئت علمی دانشگاه در بین دانشمندان برتر جهان

در مراسمی با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از 11 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه که عنوان دو درصد و یک درصد دانشمندان برتر جهان را کسب کرده‌اند تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی، دکتر زالی در مراسم تقدیر از 11 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه که عنوان دو درصد و یک درصد دانشمندان برتر جهان را کسب کرده‌اند، بر توجه معاونت تحقیقات و فناوری به موضوع مرجعیت علمی اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مهم معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری توجه به مرجعیت علمی است.

 

وی در خصوص متد نظام‌های رتبه‌بندی دانشمندان جهان عنوان کرد: نظام ESI و دانشگاه استنفورد دو مدل معتبر جهانی برای رتبه‌بندی دانشمندهای برتر جهان ارایه می‌دهند. در فرایندهای این دو مدل رتبه‌بندی هم‌پوشی‌های موضوعی و رشته‌ای وجود دارد؛ از همین رو برخی از دانشمندان به طور مشترک در هر دو لیست دانشمندان برتر جهان قرار می‌گیرند.

 

وی ادامه داد: در دنیا نزدیک به ۲۱۰ هزار پژوهشگر جهانی مورد توجه نظام ESI قرار می‌گیرند تا برای حضور در لیست یک درصد دانشمندان جهان بررسی شوند. یک درصد دانشمندان جهان، ۱۴ درصد کل تولید علم جهان را بر عهده دارند و ۲۴ درصد کل استنادات به این دانشمندان تعلق دارد.

 

رییس دانشگاه با اشاره به اینکه دانشگاه استنفورد نیز لیست دو درصد دانشمندان برتر جهان را منتشر می‌کند، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران با ۲۱۳۵ دانشمند دو درصد جهان جایگاهی ممتازتر از عربستان با ۱۳٣١ دانشمند و مالزی با ۷۶۱ دانشمند دارد.

 

دکتر زالی همچنین سهم وزارت علوم با بالغ بر ۸۰ هزار عضو هیئت علمی از مجموعه دانشمندان دو درصد جهان را ۱۱۰۵ نفر اعلام کرد و افزود: این در حالی است که سهم وزارت بهداشت با نزدیک به ٢٢ هزار عضو هیئت علمی ۷۹۳ نفر از دانشمندان دو درصد جهان است.

 

به گفته دکتر زالی چهار درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جزو دو درصد دانشمندان برتر جهان هستند.

 

دکتر زالی ضمن تقدیر از 11 استاد دانشگاه که موفق به کسب جایگاه یک درصد و دو درصد دانشمندان برتر جهان به طور همزمان شده‌اند، تصریح کرد: دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز جزو این اساتید است و این موضوع افتخاری برای مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.

 

وی با بیان اینکه حضور شخصیتی دغدغه مدار و دلسوز در راس امور پژوهشی دانشگاه بسیار ارزشمند است، اظهار کرد: برگزاری جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی هر ساله، ضمن احصای دستاوردهای دانشگاه، به مجموعه در مسیر تبیین راهبردهای آتی در جهت توسعه و تعالی پژوهش کمک می‌کند.

 

دکتر زالی حضور جوانان پرشور در جمع جشنواره امسال را یکی از ارزش‌های این برنامه دانست و گفت: باید با این جوانان گفت و گوی رسانه‌ای صورت گیرد به ویژه صاحبان ایده‌ای که در بخش نمایشگاهی محصولات خود را عرضه کرده بودند.

 

رییس دانشگاه پیام جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی را ابرام و تلاش مجموعه بهداشت و درمان به مقوله پژوهش با وجود تمامی نگرانی‌ها اعلام کرد و گفت: معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه یک سال برای برگزاری این جشنواره زحمت می‌کشند تا مشعل پژوهش را برای دانشگاه روشن نگه دارند. به جرات می‌توان گفت جشنواره ابوریحان بیرونی ممتازترین جشنواره دانشگاهی در عرصه پژوهشی است و رقیبی ندارد.

 

دکتر زالی همچنین ضمن ابراز خرسندی از برگزاری موفقیت آمیز برنامه‌های هفته پژوهش،ثبات مدیریتی را از دلایل این سربلندی دانست.

 

رییس دانشگاه همچنین ادامه داد: در ادامه مسیر با جلب اعتماد بیشتر وزارت بهداشت باید کوهورت‌های بیشتری تعریف شود، چرا که در قالب این کوهورت‌ها علاوه بر ارایه خدمت، داده‌های رایگان پژوهشی نیز در اختیار محققان قرار می‌گیرد. نمونه موفق اجرای کوهورت تحقیقاتی، طرح مطالعاتی قند و لیپید تهران بود که نزدیک به ربع قرن ادامه داشته است. اقدامات باید توسعه یابد.

 

نقش دانشمندان برتر جهان در حرکت به سمت مرجعیت علمی

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در این مراسم بارزترین شعار معاونت در چهارسال اخیر را نیل به سمت مرجعیت علمی اعلام کرد و گفت: مرجعیت علمی جز با حضور و تلاش پژوهشگران توانمند و صاحب سبک دست یافتنی نیست. گاهی افراد، گاهی رشته‌ها و گاهی مراکز دانشگاه را به سمت مرجعیت سوق می‌دهد.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رشته‌های بالینی، پایه و بین رشته‌ای، جزو مراجع علمی دنیاست، افزود: پایگاه‌های علم سنجی افراد پراستناد را بر اساس شاخص‌های مشخصی مقایسه می‌کنند. نظام ESI بر مبنای داده‍‌های 10 ساله، دانشمندان یک درصد برتر جهان را معرفی می‌کند، داد‌ه‌های این پایشگاه هر دو ماه یکبار به روز می‌شود.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، ESI بر اساس 22 رشته، دانشمندان را رصد می‌کند.

دکتر زرقی اظهار کرد: دانشگاه استنفورد نیز دانشمندان دو درصد برتر جهان را استخراج می‌کند. 56 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این لیست قرار دارند.

وی گفت: دکتر علیرضا زالی نیز در این لیست حضور دارد و زمانی‌که در راس یک مجموعه علمی عالمی قرار داشته باشد، می‌تواند مجموعه را به بهترین نحو هدایت کند.

دکتر زرقی در ادامه گفت: در کشور 2135 دانشمند دو درصد و 840 دانشمند یک درصد وجود دارد و علی‌رغم مسائلی که در مسیر پیشبرد اهداف پژوهشی وجود دارد، با اختلاف از کشورهایی مثل ترکیه و عربستان فاصله داریم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه سهم دانشگاه‌های علوم پزشکی از تعداد دانشمندان پر استناد جهان را، 36.2 درصد اعلام کرد و گفت: 18 دانشمند یک درصد و 56 دانشمند دو درصد برتر جهان از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند و 11 نفر از این تعداد به صورت مشترک در هر دو لیست حضور دارند.

دکتر زرقی همچنین اقدامات معاونت به مناسبت هفته پژوهش را مرور کرد و گفت: 692 نفر در جشنواره ابوریحان امسال شرکت داشتند که بی سابقه بود. در حاشیه این جشنواره نیز نمایشگاهی با محوریت معرفی 40 محصول فناورانه برگزار شد.

وی ادامه داد: از دیگر افتخارات دانشگاه، تکمیل پارک علم و فناوری سلامت در هفته پژوهش است. با حمایت رییس و معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه، زمینی به مساحت 500 هزار متر مربع به این پارک اختصاص یافت که ظرفیت جانمایی 50 شرکت دانش بنیان را دارد، تاکنون 25 شرکت مستقر شده‌اند.

دکتر زرقی از انعقاد تفاهم نامه‌ای با معاونت علمی ریاست جمهوری در زمینه ترویج طب سنتی و گیاهان دارویی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: پلتفرمی با این موضوع در معاونت علمی ریاست جمهوری تعریف شده که در قالب تفاهم نامه، مقرر می‌شود امور اجرایی و توسعه بالینی آن بر عهده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی باشد. در این مسیر معاونت تحقیقات و فناوری از 10 شرکت به منظور پیشبرد پروژه‌های های تک خود حمایت می‌کند.

در این مراسم دکتر فریدون عزیزی رییس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم، عرصه آموزشی و پژوهشی کشور بعد از انقلاب را در سه دوره 20 ساله مرور کرد و 20 ساله اول را با محوریت تربیت نیروی انسانی، دوره تحول جمهوری اسلامی ایران دانست.

دکتر اسماعیل اکبری رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه نیز در ادامه با اشاره به دستاوردهای حوزه تشخیص و درمان سرطان، از حمایت‌های دکتر زالی رییس دانشگاه، از ابتدای راه‌اندازی مرکز تحقیقات تشکر کرد و گفت: روش‌های تشخیصی و درمانی در حال تغییر است و در علوم روز دنیا نیز حرفی برای گفتن داریم. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مسیر این تغییر و پیشتازی در علم آناتومی اتمی Atomic Anatomy جزو سه مرکز بزرگ دنیاست.

وی در پایان از هیئت رییسه دانشگاه درخواست کرد برای ثبت مالکیت معنوی اقدامات پژوهشی و شبکه سازی بین مراکز برنامه‌ریزی کند.

دکتر اسماعیل اکبری، دکتر فریدون عزیزی، دکتر افشین زرقی، دکتر جلال پور احمد، دکتر سید امیرمحمد مرتضویان، دکتر سوده غفوری فرد، دکتر حمید احمدیه، دکتر فرزاد حدائق، دکتر پروین میرمیران، دکتر نادر جهان‌مهر و دکتر ساره صافی از جمله اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند که نام آن ها در میان دو درصد دانشمند برتر جهان که توسط دانشگاه استفورد بر اساس شش شاخص پایگاه اسکپوس انتخاب شدند به چشم می‌خورد.

https://sbmu.ac.ir/all_news/%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%B4%D8%B4-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%87%DB%8C%D8%A6%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86

فهرست