سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور: ۱۴ میلیون دانش آموز کشور تحت آموزش تغذیه ای قرار می‌گیرند

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری معاونت سلامت و تربیت بدنی  وزارت آموزش و پرورش و انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور با رویکرد سبک زندگی سالم دانش آموزان، اعلام کرد: با امضای تفاهم نامه همکاری با آموزش و ‌پرورش می توانیم با توجه به جمعیت ۱۴ میلیونی دانش آموز و یک میلیون معلم و خانواده های آنها نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش تغذیه ای قرار دهیم.

به گزارش روابط عمومی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، جلال الدین میرزای رزاز با بیان این مطلب گفت: بعد از سه سال مکاتبه با وزارت آموزش و پرورش موفق به امضای تفاهم نامه همکاری شده ایم و امروز توانستیم با توجه به جمعیت ۱۴ میلیونی دانش آموز و یک میلیون معلم و خانواده های  آنها نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش تغذیه ای قرار دهیم.

وی با تاکید براینکه  دستگاه هایی مانند وزارت بهداشت، جهادکشاورزی، و سازمانها و نهاد های دیگر که تامین مایحتاج اولیه را به عهده دارند باید مهم ترین هدف آنها ترویج تغذیه سالم باشد، گفت: وقتی که آمار بیماری های غیر واگیر بالای 65 درصد است یعنی سلامت عمومی جامعه خوب نیست .

دکتر رزاز بیان داشت: با مطالعات صورت گرفته 55 تا 60 درصد عامل مرگ و میر بیماری های غیر واگیر مسائل تغذیه ای هستند اگر ما در این بخش ورود پیدا کنیم و سواد تغذیه مردم را بالا ببریم مطمئنا در دو دهه آینده با کاهش بار بیماری ها مواجه خواهیم شد و کاهش ۵۰ درصدی بار بیماری غیر واگیر را خواهیم داشت.

وی درباره اجرای کمپین (360 درجه) گفت:  در همین راستا کمپین تغذیه سالم(360 درجه) را سال گذشته تدوین کرده که مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفت و بعد از کمپین بسیج فشار خون این کمپین قرار بود اجرا شود اما متاسفانه به دلیل بحران کرونا این کمپین اجرایی نشد اما بعد از اینکه هم زیستی مسالمت آمیز با کرونا را یاد بگیریم این طرح اجرا می شود.

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در ادامه تصریح کرد:  دوماه گذشته مقدمات اجرای این طرح را فراهم کرده ایم و با توجه به کمبود  اعتبارات و تامین بودجه ای ادارات این منابع را از محل اعتبارات بخش خصوصی تامین و در دستور کار قرار داده ایم.

وی افزود: کمپین 360 درجه شامل آموزش به کلیه مسئولین مرتبط و فعالان تغذیه می باشد که بسته آموزشی آن آماده شده و کاملا قابل اجرا است و در این رابطه هم کمیته هم اندیشی در انستیتو متشکل از صاحب نظران غذا و تغذیه، روسای اسبق انستیتو مدیران کل نظارت بر غذا و دارو تشکیل شده است.

در ادامه مهرزاد حمیدی معاون سلامت وتربیت بدنی  وزارت آموزش و پرورش گفت: امضای تفاهم نامه با انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور کمک شایانی به همکاری پایدار در راستای تغییر سبک زندگی دانش آموزان دارد‌.

وی در ادامه با اشاره به طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان افزود: این طرح چند هدف مهم را مدنظر دارد که مهمترین آن برنامه لقمه سالم و تغذیه سالم دانش آموز است که ۴۰ هزار پایگاه تغذیه سالم در کشور را تحت پوشش قرار می دهد.

حمیدی اجرای این طرح را در راستای مداخله تغذیه ای ۱۴ میلیون دانش آموز دانست و گفت:  این طرح همه اقشار جامعه را از جمله افراد لاغر، چاق و متناسب را مشخص و تحت بررسی قرار می دهد.

وی با مهم دانستن همکاری با انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در راستای انجام طرح های ملی آموزش و پرورش بیان داشت: در کمپین تغذیه سالم(۳۶۰درجه) می توان عنوان تغذیه سالم، وزن سالم و زندگی سالم اجرایی کرد.

معاون سلامت و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: در حال حاضر ۵۸/۷۳ درصد از جامعه افراد کم تحرک، ۴۶/۲۵ درصد دارای کلسترول بالا، ۲۶/۴۰ درصد فشارخون بالا و ۵۹/۳۱ درصد دارای وزن بالا می باشد.

حمیدی در ادامه هدف از اجرای طرح را کاهش ۳ درصدی چاقی بین دانش اموزان اعلام کرد و گفت: در این راستا تلاش کرده ایم خانواده ها را در این طرح وارد کرده و۱۶ الگوی  مشارکتی برای آن ها تعریف کرده ایم.

وی گفت: در شبکه شاد توانسته ایم  با همه متصدیان پایگاه تغذیه سالم به صورت لایو صحبت کرده و ۱۰۰ هزار مدیر مدرسه را در این طرح مشارکت دهیم.

فهرست