سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور: مادران دارای اضافه وزن قبل از بارداری حداقل 10 درصد وزن خود را کاهش دهند

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور اعلام کرد: مادرانی که  قبل از بارداری دارای اضافه وزن هستند، توصیه می شود تا حداقل 10درصد از وزن خود را برای بازگشت به رنج نرمال وزنی کاهش دهند.

به گزارش روابط عمومی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، دکتر جلال الدین میرزای رزاز در خصوص دوران سبک زندگی مادرانی که قصد بارداری دارند، در دوران پیش از بارداری گفت: زوج هایی که مایل به بچه دار شدن هستند ، آگاهی کمتری دارند که سبک زندگی هر دو  آن ها پیش از بارداری روی باروری ، دوره بارداری و همچنین سلامت نوزاد در دوران های دیگر زندگی اش تأثیرگذار خواهد بود. چرا که عواملی همچون تناسب وزن در برابر قد(BMI)، مصرف مواد مغذی و وضعیت تغذیه ای مادر در دوران پیش از بارداری، می توانند نقش مهمی در سلامت مادران در دوران بارداری و سلامت جنین در حال رشد داشته باشد.

وی با بیان اینکه مادران قبل از باردار شدن تا حد امکان وزن خود را به محدوده مناسب برسانند، بیان داشت: وزن قبل از بارداری شما به طور مستقیم بر وزن تولد نوزاد تاثیرگذار است. مطالعات نشان می دهد كه زنان كم وزن حتی اگر در دوران بارداری نیز به همان اندازه زنان با وزن طبیعی مواد غذایی دریافت کنند، احتمال زایمان زودرس در آن ها بیشتر است و نوزادان با وزن کم تر به دنیا می آورند.

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور افزود: همچنین در زنان دارای اضافه وزن، ریسک بروز مشکلاتی در بارداری از جمله دیابت بارداری ، فشار خون بالا ، زایمان از طریق سزارین به علت وزن بالاى جنین (وزن بالاى ۴۵۰۰ گرم) بیشتر است و مشکلات بیشترى در شیردهى خواهند داشت.

دکتر رزاز ادامه داد: همچنین نوزادان مادران دچار چاقی این احتمال می رود که بیشتر از نوزادان مادران با وزن طبیعى، مبتلا به ماکروزومى، نمره آپگار پایین هنگام تولد(ارزیابی نوزاد تازه متولد شده) وچاقى دوران کودکى شوند. بنابراین به مادرانی که دارای اضافه وزن در قبل از بارداری هستند، توصیه می شود تا حداقل 10درصد از وزن خود را برای بازگشت به رنج نرمال وزنی کاهش دهند.

وی گفت: بهتراست برای یک بارداری سالم و سلامت جنین در سایر دوره های زندگی وزن قبل از بارداری کنترل شود و در محدوده طبیعی باشد.

تغذیه در دوران پیش از بارداری

رییس انجمن تغذیه ایران در ادامه به تغذیه در دوران پیش از بارداری اشاره کرد و افزود: برای یک بارداری سالم بهتر است قبل از بارداری برنامه غذایی مناسب داشته باشید و از تمام درشت مغذی ها و ریزمغذی ها(ویتامین و املاح معدنی)  به مقدار کافی در رژیم غذایی استفاده شود.

دکتر رزاز پنج گروه غذایی در رژیم پیش از بارداری مهم دانست و اظهارداشت:  این گروه های غذایی شامل لبنیات( لبنیات بدون چربی یا کم چربی که کلسیم بالاتری دارند و شیر و فرآورده های شیر ، سبزیجات : انواع سبزیجات از جمله سبزیجات سبز تیره ، قرمز و نارنجی و سبزیجات نشاسته ای)،  میوه ها : هر میوه یا  آب میوه، غلات: نان ، برنج ، جو دوسر ، آرد ذرت ، جو ، ماکارانی و غلات سبوس دار وگوشت: گوشت سفید، ماهی و حبوبات است.

وی تصریح کرد: مادران در پیش از بارداری برای رعایت یک رژیم معتدل از چربی های سالم مانند آجیل استفاده کنند که حاوی مواد مغذی هستند و ازمصرف روغن های جامد پرهیز شود. البته میزان دریافت مقدار این گروه های غذایی در رژیم این افراد بستگی به شرایط وزن و قد ، عادت های غذایی، وجود بیماری و… دارد.

مصرف ویتامین ها و موادمعدنی قبل از بارداری

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور درباره مصرف اسیدفولیک به بانوان گفت:  توصیه می شود از سه ماه قبل از شروع بارداری و در دوران بارداری از مکمل های اسید فولیک مصرف شود. چرا که  مصرف اسیدفولیک قبل از بارداري از تولد نوزاد مبتلا به نقص لوله عصبی پیشگیري می کند. لوله عصبی ( NTDs ) یکی از نقایص هنگام تولد می باشد که در این بیماری شکاف در ستون فقرات یا جمجمه از ابتدای تولد فرد همراه او باقی می‌ماند. نقص لوله عصبی((spina bifida

 

دکتر رزاز با بیان اینکه اسیدفولیک طی 28 روز اول پس از حاملگی  که بیشتر نقص های لوله عصبی در این زمان رخ می دهد، بیشترین سود را دارد، اظهار داشت: متأسفانه ، بسیاری از خانم ها قبل از 28 روز متوجه بارداری خود نیستند. به همین دلیل مهم است که قبل از شروع بارداری ، اسید فولیک شروع شود.

وی افزود: توصیه اکید برای بانوانی که بارداری برنامه ریزی شده و پیش رو دارند مصرف روزانه 200 تا 400 میکروگرم فولیک اسید براساس توصیه مشاورین تغذیه از سه ماه قبل از شروع بارداری می باشد. منابع غذایی حاوی اسید فولیک در برخی از سبزیجات برگ سبز ،بروکلی، آجیل و دانه های خوراکی ، لوبیا ، مارچوبه، مرکبات ، غلات صبحانه غنی شده و…همچنین مکمل اسیدفولیک است .

رییس انجمن تغذیه ایران درباره منابع آهن در زنان، گفت: بسیاری از خانم ها به دلیل قاعدگی ماهانه و مصرف رژیم های غذایی کم آهن دچار کمبود ذخایر آهن هستند. منابع خوب آهن شامل گوشت هایی مانند گوشت گاو ، بره، ماکیان مانند مرغ و بوقلمون ،سبزیجات برگ سبز خانواده کلم ، تخم مرغ ، لوبیا ، آجیل و غذاهای غنی شده (مانند برخی از غلات صبحانه) است.

دکتر رزاز افزود: نکته مهم این است که به صورت کلی اصلاح کم خونی پیش از شروع بارداری از هر نوعی که باشد ضروری می شود. رایج ترین نوع کم خونی در دنیا و ایران کم خونی فقر آهن بخصوص در بانوان می باشد.

وی همچنین اشاره کرد:  اگر کلسیم کافی در رژیم غذایی بارداری وجود نداشته باشد، جنین ممکن است کلسیم را از استخوان های مادر بیرون بکشد که این امر می تواند زنان را در معرض ابتلا به پوکی استخوان در مراحل بعدی زندگی قرار دهد. بنابراین قبل از بارداری بهتر است وضعیت کلسیم مورد بررسی قرار گیرد.

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور به مصرف سایرمواد معدنی پیش از دوران بارداری اشاره کرد و گفت:  مصرف ید نیز قبل از بارداری به سلامت جنین کمک خواهد کرد. با توجه به شیوع کم‌کاری تیروئید، بهتر است وضعیت ید بدن مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر رزاز بر مصرف مکمل های دارای ویتامین A و یا غذاها و منابع سرشار از ویتامینA به دلیل ایجاد ناهنجاری های مادرزادی هشدار جدی داد و افزود: منابعی که به صورت سنتی برای تقویت زنان باردار داده می شود در زمره این هشدارها می باشد.

وی درادامه گفت: همچنین با توجه به شایع بودن کمبود ویتامین D در بین خانم ها، قبل از بارداری از کافی بودن این ویتامین در بدن باید اطمینان حاصل شود. چرا که ویتامین D در جذب کلسیم و سلامت استخوان‌ها تأثیر زیادی دارد و البته در نهایت ورزش و فعالیت بدنی روزمره نیز باید در برنامه غذایی سالم گنجانده شود.

گفتنی است، مطالب مرتبط با تغذیه در دوران بارداری، شیردهی، تولد جنین، کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و کهنسالی متعاقبا در اخبار بعدی منتشر می شود و در اختیار عموم قرارخواهد گرفت.

فهرست