ضرورت آموزش عمومی برای پيشگيري و كنترل ديابت

مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور ضمن گرامیداشت روز جهانی دیابت بر اهمیت آموزش عمومی برای پیشگیری و درمان دیابت در جامعه تاکید کرد.

مینا کاویانی مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور در گفت و گو با روابط عمومی گفت: ۱۴ نوامبرمصادف با ۲۳ آبان ماه، سالروز تولد سر فردریک بانتینگ کاشف انسولین به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است.

 وی کشف انسولین در سال ۱۹۲۲و انسولین درمانی را پیشرفتی مهم در تاریخ پزشکی ذکر کرد که تاکنون جان میلیون‌ها نفر را نجات داده است و خاطرنشان کرد: متأسفانه انسولین و سایر داروهای کنترل دیابت و مراقبت‌های مربوط به آن هنوز در دسترس بسیاری از افرادی که به آنها نیاز دارند، قرار ندارد.

مینا کاویانی گفت: روز جهانی دیابت و یکصدمین سالگرد کشف انسولین فرصتی منحصر به فرد برای ایجاد تغییرات معنادار در زندگی بیش از ۵۳۰ میلیون بیمار مبتلا به دیابت در سراسر جهان و میلیون ها نفر در معرض خطر این بیماری است.

اهمیت توجه به پیشگیری و کنترل دیابت

مسئول آموزش همگانی انستیتو تغذیه با تاکید بر ضرورت پیشگیری و کنترل دیابت گفت: دیابت ملیتوس که معمولاً با نام دیابت شناخته می شود، شامل دسته‌ای از اختلالات متابولیک است که با هیپرگلیسمی یا افزایش غیرطبیعی گلوکز خون در نبود درمان مناسب مشخص می‌شود.

وی نقص در ترشح انسولین (هورمون کاهنده قند خون) و نقص در عملکرد انسولین را از جمله از علل بروز بیماری دیابت برشمرد.

مینا کاویانی دیابت را یک بیماری مزمن برشمرد که عدم مدیریت و درمان مناسب آن در درازمدت منجر به بروز عوارضی مانند رتینوپاتی یا مشکلات بینایی، نفروپاتی یا مشکلات کلیوی و نوروپاتی یا مشکلات عصبی می شود.

وی یادآور شد که مبتلایان به دیابت در معرض خطر ابتلا به سایر بیماری‌ها از جمله بیماری‌های عروق قلبی، عروق محیطی و مغزی، آب مروارید، اختلال نعوظ و بیماری کبد چرب غیرالکلی و همچنین بیماری‌های عفونی مانند سل قرار دارند که این موضوع اهمیت توجه بیشتر به پیشگیری و درمان دیابت را نشان می دهد.

آموزش برای محافظت در برابر فردا

مینا کاویانی با اشاره به شعار امسال روز جهانی دیابت مبنی بر آموزش برای محافظت در برابر فردا گفت: در روز جهانی دیابت، فدراسیون جهانی دیابت از دولتمردان می‌خواهد تا با افزایش دسترسی به آموزش درباره دیابت در جوامع به بهبود زندگی بیش از نیم میلیارد بیمار دیابتی در سراسر جهان کمک کنند.

وی افزود: در این راستا دولتمردان باید منابع انسانی و مالی کافی برای آموزش دیابت در راستای دستیابی به اهداف پوشش دیابت سازمان جهانی بهداشت تا سال ۲۰۳۰ اختصاص دهند .

به گفته وی این اهداف پنج گانه عبارتند از:

۸۰ درصد مبتلایان به دیابت تشخیص داده شوند.

۸۰ درصد افراد مبتلا به دیابت تشخیص داده شده، کنترل خوبی بر قند خون داشته باشند.

۸۰ درصد افراد مبتلا به دیابت تشخیص داده شده، کنترل خوبی بر فشار خون داشته باشند.

۶۰ درصد افراد مبتلا به دیابت ۴۰ سال یا بالاتر، استاتین (داروی کاهنده چربی خون) دریافت کنند.

۱۰۰ درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ به انسولین مقرون به صرفه و نظارت بر قند خون خود دسترسی داشته باشند.

مینا کاویانی در ادامه به برگزاری دوره های آموزش همگانی رایگان شناخت دیابت و مبانی کنترل قند خون توسط مدرسه دیابت IDF اشاره کرد که علاقمندان  با مراجعه به لینک https://www.understandingdiabetes.org می‌توانند از این دوره‌های آموزشی بهره مند شوند.

وی افزود: دوره‌های آموزشی تخصصی آنلاین برای شاغلان در بخش مراقبت‌های بهداشتی نیز توسط مدرسه دیابت IDFبه صورت رایگان برگزار می شود تا به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی کمک ‌کند به جنبه‌های مختلف مدیریت و درمان دیابت آگاه شده و به‌روز باشند.

آزمونی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت/از میزان خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در خود آگاه شوید

مسئول آموزش همگانیانستیتو تغذیه خاطرنشان کرد: براساس تخمین فدراسیون بین‌المللی دیابت حدود ۲۱۲ میلیون نفر یا نیمی از جمعیت بزرگسالانی که در حال حاضر مبتلا به دیابت هستند هنوز بیماری‌ آنها تشخیص داده نشده است و اکثر این افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند که تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

به گفته مینا کاویانی، فدراسیون بین‌المللی دیابت به طراحی یک ارزیابی آنلاین برای بررسی خطر ابتلا به دیابت اقدام کرده است که هدف آن پیش‌بینی میزان خطر ابتلای فرد به دیابت نوع دو در ۱۰ سال آینده است.

مسئول آموزش همگانی انستیتو تغذیه در خاتمه خاطرنشان کرد: این آزمون توسط محققان موسسه ملی سلامت و رفاه هلسینکی فنلاند، طراحی شده است. تکمیل این آزمون فقط چند دقیقه طول می کشد و راهی سریع، آسان و محرمانه برای آگاهی از میزان خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ است. علاقمندان برای انجام این آزمون می‌توانند به لینک https://www.idf.org/type-۲-diabetes-risk-assessmentمراجعه کنند.

فهرست