موتور سیستم ایمنی را در فصل زمستان گرم نگه دارید

عضو هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی با اشاره به اینکه در فصول سرد سال امکان ابتلا به عفونت های تنفسی افزایش پیدا می کند، بر ضرورت مصرف آنتی اکسیدان کافی به منظور تقویت ایمنی بدن در مقابل ویروس ها و باکتری ها تاکید کرد.

دکتر آرزو رضازاده دکترای علوم تغذیه در گفت وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص نیازهای تغذیه افراد در فصول سرد سال، عنوان کرد: به طور کلی کالری و ریزمغذی های مورد نیاز در شرایط و فصول مختلف، تفاوتی ندارد و توجه و تنوع در مصرف گروه های اصلی مواد غذایی مطابق با هرم تغدیه ای در هر فصلی توصیه می شود.

  وی ادامه داد: البته در روزهای سرد باید مصرف آنتی اکسیدان ها را افزایش داد چراکه به علت شرایط موجود، زمان بیشتری در فضای بسته سپری می شود و افراد در معرض ابتلا به عفونت های تنفسی قرار می گیرند، به ویژه در این دوران که کشورها درگیر پاندمی کرونا هستند باید ایمنی و مقاومت بدن را در مقابل ویروس ها و باکتری ها بالا برد.

 به گفته دکتر رضازاده، در فصل سرد به علت خشکی هوا، رطوبت لایه مخاط دستگاه تنفسی و توان لایه مخاطی برای دفع ذرات میکروبی و ویروسی کاهش می یابد.

 عضو هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی با اشاره به اینکه میوه ها، سبزی ها، گروه نان و غلات و سایر گروه های اصلی مواد غذایی آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن را تامین می کنند، افزود: مواد غذایی سرشار از ویتامین A و پیش سازهای آن، ویتامین C، ویتامین E و ویتامین D آنتی اکسیدان ها قوی هستند که مصرف روزانه آن توصیه می شود.

وی اظهار کرد: میوه های زرد و قرمز همچون خرمالو و سبزیجاتی مثل کدو حلوایی که در این فصل به وفور در دسترس هستند، پیش سازهای ویتامین A یا همان کاروتن های مورد نیاز بدن را تامین می کنند. انواع فلفل شیرین، فلفل سبز و فلفل دلمه ای به صورت خام سرشار از ویتامین C هستند.

دکتر رضازاده با تاکید بر لزوم مصرف سبزیجات سبزرنگ همچون سبزی خوردن، کاهو و اسفناج به علت افزایش مقاومت بدن در مقابل عفونت های تنفسی، تصریح کرد: ویتامین E موجود در دانه های روغنی و روغن های سالم همچون روغن ذرت و زیتون، آنتی اکسیدان هایی هستند که نقش بسزایی در خنثی کردن مواد اکسیداتیو موجود در بدن دارند.

دکترای علوم تغذیه عنوان کرد: متخصصان هیچ گاه به افراد توصیه نمی کنند مصرف روغن را به طور کامل قطع کنند. همچنین مغزهایی مثل گردو و دانه های روغنی مثل بزرک که حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ هستند، خاصیت ضد التهابی دارند و مصرف آن برای افراد مبتلا به عفونت های تنفسی نیز مفید است.

دکتر رضازاده با اشاره به وجود امگا-۳ در آبزیان نیز عنوان کرد: ماهی های همچون قزل آلا و کیلکا به علت دسترسی و قیمت ارزان تر، منبع مناسبی برای تامین امگا-۳ و ویتامین D محسوب می شوند. همچنین برگ تازه خرفه نیز سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ است.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی لبنیات را نیز مملو از ویتامین D، A، C و E اعلام کرد و گفت: توصیه می شود روزانه دو تا سه واحد لبنیات مصرف شود؛ یک لیوان شیر، یک لیوان ماست، دو لیوان دوغ یا ۴۵ گرم پنیر هر کدام یک واحد محسوب می شوند.

وی روی و آهن را یکی از مهمترین مواد معدنی و منابع تامین آنتی اکسیدان بدن دانست و گفت: این دو ماده معدنی در فصول سرد سال به افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت ها کمک می کنند. از طرفی روی در مواد غذایی در دسترس همچون غلات به وفور یافت می شود. البته نان های سبوس دار با رنگ تیره مقدار روی بیشتری دارند. به طور کلی باید توجه کرد نان، تخمیر شده باشد. انواع مغزها، دانه ها، گوشت ها و آبزیان نیز حاوی روی و آهن هستند.

لینک خبر

 

فهرست