نقش تغذیه‌ در کنترل فشار خون بارداری

دکتر غزاله اسلامیان فشار خون بارداری را یکی از مشکلات دوران بارداری برشمرد که تغذیه در کنترل این بیماری و پیادمدهای ناشی از آن موثر است.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم تغذیه، دکتر غزاله اسلامیان استادیار دانشگاه و دکترای تخصصی علوم تغذیه هشدار داد: فشارخون بارداری نیاز به توجه جدی دارد.

به گفته این استادیار دانشگاه فشار خون بالا ممکن است قبل از بارداری و یا قبل از هفته بیستم بارداری تشخیص داده شود. در برخی موارد نیز پرفشاری خون پس از هفته ۲۰ بارداری تشخیص داده می‌شود که همراه با دفع پروتئین از ادرار است و به پره اکلامپسی معروف است.

عوارض فشار خون بارداری

این دکترای تخصصی علوم تغذیه، عدم کنترل فشارخون بارداری را موجب بروز عوارض خطرناکی برای مادر و جنین برشمرد .

وی کاهش رشد داخل رحمی جنین، تولد نوزاد نارس،اختلال در عملکرد قلب، ریه، کلیه و کبد مادر، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در سال‌های پس از زایمان را از جمله عوارض مذکور عنوان کرد.

اهمیت تغذیه در کنترل فشار خون بارداری

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، سبک زندگی سالم یکی از عوامل پیشگیری کننده از ابتلا به فشار خون بارداری است. پیروی از یک رژیم غذایی مناسب همراه با رعایت دستورات پزشکِ متخصص و مصرف داروهای تجویز شده نیز می‌تواند این بیماری را کنترل و پیامدهای ناشی از عوارضِ خطرناک آن را کاهش دهد.

رژیم غذایی مناسب برای کنترلفشار خون بارداری

میزان کالری مورد نیاز در بارداری:

دکتر اسلامیان با اشاره به میزان کالری مورد نیاز در بارداری گفت: در دوران بارداری برای تامین رشد و تکامل جنین دریافت انرژی مادر افزایش می‌یابد، اما نه به این معنا که مادر به اندازه دو نفر یا بیشتر غذا میل کند.

به گفته وی نیاز به انرژی در سه ماهه اول بارداری افزایش نمی‌یابد و مشابه قبل از بارداری است. اما این نیاز در بارداری یک قلویی در سه ماهه دوم بارداری تقریبا ۳۵۰ و در سه ماهه سوم بارداری تقریبا ۴۵۰ کیلوکالری در روز بیشتر از دوران قبل از بارداری می‌شود.

دکتر اسلامیان دریافت انرژی بیش از حد نیاز را موجب اضافه وزن مادر باردار عنوان کرد که با افزایش خطر ابتلا به فشارخون در دوران بارداری همراه است. بنابراین تاکید کرد که دریافت کالری کافی و متناسب با نیاز از اهمیت ویژه ای در این دوران برخوردار است.

ضرورت دریافت سه واحد لبنیات در دوران بارداری

این دکترای علوم تغذیه با اشاره به نتایج مطالعات گفت: دریافت منابع غذایی حاوی کلسیم در زنان مبتلا به پره‌اکلامپسی پایین‌تر از زنان باردار سالم است. بنابراین زنان باردار باید روزانه ۳ واحد لبنیات دریافت کنند که هر واحد معادل یک لیوان شیر کم چرب یا یک لیوان سرخالی ماست کم چرب است.

اهمیت نقش منیزیم در تنظیم فشارخون بارداری

این استادیار دانشکده تغذیه، نقش منیزیم در تنظیم فشار خون را مهم عنوان کرد و افزود: به افراد دارای فشارخون بالا، مصرف کافی منابع غذایی منیزیم توصیه می‌شود.

به گفته وی سبزیجات برگ سبز تیره مانند سبزی خوردن، اسفناج، شیر و ماست کم چرب، نان‌های سبوس‌دار، جوی دوسر، بادام، دانه‌های چیا و کدو و حبوبات حاوی منیزیم هستند.

اجتناب از مصرف غذاهای شور

دکتر غزاله اسلامیان درخصوص مصرف نمک و سدیم در این افراد گفت: در مبتلایان به پرفشاری خون غیر باردار، کاهش مصرف نمک و سدیم برای کنترل فشار خون توصیه می شود. اما در زنان باردار محدودیت بیش از حد سدیم نه تنها در درمان فشارخون بالا مؤثر نیست بلکه می‌تواند منجر به افت شدید سدیم خون و تشنج شود.

وی با تاکید بر دریافت نمک و سدیم به میزان متعادل در این افراد افزود: مصرف بیش از حد سدیم و بیش از شش گرم در روز نیز ممکن است با افزایش خطر ابتلا به این بیماری همراه باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: علاوه بر نمک افزوده شده به غذاها برخی مواد غذایی مانند میوه‌ها، سبزی‌ها، لبنیات، نان‌ها و گوشت‌ها نیز دارای سدیم هستند. بنابراین با پرهیز از مصرف غذاهای شور و عدم استفاده از نمکدان سر سفره، می توان میزان مصرف سدیم را در حد متعادل حفظ کرد.

اهمیت مصرف سبزی و میوه‌ها در کنترل فشار خون

این استادیار خاطرنشان کرد: میوه‌ها و سبزی‌ها، سرشار از انواع ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌هاهستند و در الگوی غذایی سالم، جایگاه ویژه‌ای دارند. همچنین سبزی‌ها و میوه‌ها حاوی فیبر، پتاسیم و منیزیم هستند که در پیشگیری و کنترل پرفشاری خون مؤثر هستند.

 

https://sbmu.ac.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=518&fkeyid=&siteid=225&pageid=42634&newsview=119540

فهرست